عصر جدید و روابط خانوادگى

در این مرحله با جوانانى مواجهیم که وجه اشتراکشان سن آنان و استقلالشان از خانواده است. همه آنان در مرحله‏اى هستند که ازدواج کرده‏اند یا زمان ازدواجشان فرا رسیده و آتش شهوت در وجودشان شعله‏ور است.

حال به تفاوتها و ویژگیها و امتیازات آنان باید توجه کرد تا مقایسه‏اى بین آنان صورت گیرد. جوان ادب شده با روش دینى، سه دوره سرورى و کارآموزى و مشاوره را پشت سر گذاشته است و در تمامى مراحل، همراهانى امین و مطمئن و دلسوز و فداکار داشته است که حاضر بوده‏اند در دوره‏اى که کودک حس برترى‏جویى و آقایى و سرورى داشته، او را به سرورى بپذیرند و هنگامى که او همبازى مى‏خواسته، همبازى او شوند و هنگامى که به مرحله درس‏آموزى و تربیت رسیده است، او را تربیت کنند و به او علم و ادب بیاموزند و در دورانى که نیاز داشته با او مشورت شود تا عقلش رشد یابد، با او مشورت کنند و در هنگامى که بحران دوران بلوغ را پشت سر مى‏گذاشته، او را به بهترین نحو همراهى نمایند و هنگامى که نیازمند ازدواج بوده، همسرى مناسب و خوب و همشأن برایش پیدا کنند و او اکنون مشکل روحى و روانى و جسمى ندارد. در رساله حقوق از حضرت سجاد(ع) نقل است:

«و حق فرزندت این است که بدانى او از توست و بدى و خوبى او در این دنیا منسوب به توست و تو در آنچه به عهده‏ات گذاشته شده است ـ اعم از حُسن ادب و راهنمایى او به سوى پروردگار و یارى او بر اطاعت خداوند ـ مسؤول هستى».(1)

در حدیثى از پیامبر اکرم(ص) آمده است:

«از حقوق فرزند بر پدر این سه حق است: برایش نام نیکو انتخاب کند: به او نوشتن بیاموزد؛ هنگامى که بالغ شد به او همسر بدهد».(2)

در حدیث دیگر ـ به جاى ازدواج ـ آمده است: او را در جایگاه نیکویى قرار دهد(3)؛ که مفهومى عامتر از ازدواج است. از حضرت صادق علیه‏السلام روایت شده است: «پسر هفت سال بازى مى‏کند و هفت سال کتاب (قرآن) مى‏آموزد و هفت سال حلال و حرام را فرا مى‏گیرد»(4). و از حضرت على علیه‏السلام روایت شده است: «به فرزندان خود شنا و تیراندازى بیاموزید»(5). باز از حضرت صادق علیه‏السلام روایت شده است:

«قبل از اینکه [گروههاى منحرف نظیر[ مرجئه، جوانان را گمراه کنند، بر آموزش حدیث به جوانانتان مبادرت ورزید».(6)

از این گونه احادیث روشن مى‏شود خانواده ملتزم به دستورهاى دینى سعى مى‏کنند فرزند خود را در طى این مدت بیست و یک سال تعلیم دهند و در رشته‏هاى مختلف، به او مهارت بیاموزند و او را در وقت مناسب همسر دهند.

منبع:hawzah.net

/ 0 نظر / 26 بازدید