نوجوانانی که تمرکز هواس ندارند بخونند براشون خوبه به درد آینده درخشانشون می خوره

تمرکز حواس در وهله اول یک تلاش ذهنی برای انسجام بخشیدن به فکر و جمع و جور کردن آن است. هرچقدر بیشتر به این تلاش ادامه دهید، تمرکز شما بهبود یافته و هرچه از این تلاش باز بمانید، تمرکز شما کاهش پیدامی کند.
امروزه تمام استعدادهای ذهنی را به تلاش و کوشش فردی وابسته می دانند. حافظه، تمرکز، خلاقیت و توانایی تدبیر و چاره اندیشی، هیچ یک به سن، جنس و هوش افرادبستگی ندارد. اینکه شما دختر هستید یا پسر، سالمند یا جوان و... به هیچ عنوان دلیلی برای عدم توانایی شما در پرورش برخی از نیروهای ذهنی نیست. همه اینها به تلاش شما بستگی دارد. اکنون به یک شاخه گل فکر کنید. مسلماً پس از چند لحظه، موارد مختلفی فکر و ذهن شما را احاطه می کند. اما کاری که شما باید انجام دهید، این است که خیلی سریع افکار خود را جمع کرده و به فکر اول یعنی همان شاخه گل برگردید. بعد از این تلاش دوباره لحظاتی بیش نمی گذرد که فکر شما دوباره منحرف می شود، اما دوباره به شاخه گل برگردید.
«ملوین پاورز» که سالهاست روانشناسی را تدریس می کند، در کتاب «راهنمای تمرکز بهتر» تأکید می کند که استمرار یک ماهه در این تمرینات به صورت روزی ۵ تا ۱۵ دقیقه، تأثیر فوق العاده ای در تمرکز فکر دارد.
برای شروع تمرین تمرکز به هیچ عنوان با چشم بسته تمرین نکنید، چرا که دیدن یک تصویر عینی و ملموس بسیار ساده تر از تماشای یک تصویر ذهنی و خیالی است. پس از چند روز دیدن اشیا با چشم باز و فکر کردن به آن، زمانی که احساس کردید در این کار مهارت کافی یافته اید، همان شیء رادر ذهن خود ببینید و به آن فکر کنید. برای این منظور در جایی آرام و آسوده بنشینید. چشمان خود را بسته و به تصویر ذهنی خود توجه کنید. هر بار که ذهنتان منحرف می شود دوباره به تصویر ذهنی مورد علاقه خود بازگردید. پس از این تمرین در روزهای آینده برای تمرکز بهتر به اسامی معنی توجه کنید. مانند محبت، فداکاری، خشم، شادی، هیجان و... زیرا اسامی معنی تصویر عینی نداشته و می توانید آن را در وجود یک فرد دیگر بازبینی کنید. برای مثال شادی وهیجان را در چهره دوست صمیمی خود و یا فداکاری و محبت را در وجود مادرتان مجسم کنید. تمرکز پیدا کردن بر اسامی معنی قدرت تمرکز فکر را به شدت افزایش می دهد.
در روزهای آخر شما می توانید به مفاهیم گسترده و عمیق تری که تصاویر دنباله داری را شامل می شود، فکر کنید. فراموش نکنید که پایه های فکر انسان بر تصویر مبتنی است و این تصاویر هستند که افکار را می سازند. بنابراین بهترین راه برای آنکه بدانید در حال فکر کردن هستید این است که ببینید ذهن شما تصویر دارد یا نه.
همواره به خاطر داشته باشید که علاقه، مهمترین شرط در ایجاد تمرکز حواس است. هرچقدر علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد، تمرکز فکر شما بر آن بیشتر می شود. در حقیقت حلقه اول زنجیره یادگیری، علاقه است. تا علاقه نباشد، تمرکز نیست و تا تمرکز نباشد، حافظه نیست و یادگیری نیز تنها با داشتن حافظه ای قوی و نیرومند به دست می آید

منبع:soleares.mihanblog.com

/ 0 نظر / 42 بازدید