صداهاى آلوده

ساکنان شهرهاى بزرگ همواره از عبور وسایل نقلیه سنگین شکایت دارند.
نگرانى هاى مستمر، خستگى هاى رفع نشدنى و دگرگونى هاى دائمى یا موقتى رفتار شهرنشینان در بمباران صوتى اطراف آنان ریشه دوانده است.
پایین آمدن آستانه تحمل و رفتارهاى پرخاشگرانه انسان ها نیز به دلیل تحمل صداهاى آلوده اطرافشان است. آدمى که شب تا صبح از آسایش و خواب شبانه محروم باشد به طور طبیعى نمى تواند صبح خوب و زیبایى داشته باشد.
ساختمان هاى غیراستاندارد و آلودگى صوتى
چندى پیش رئیس شوراى اسلامى شهر تهران اعلام کرد: بیش از ۸۰ درصد انرژى ساختمان هاى شیشه اى به هدر مى رود ضمن آن که آلودگى صوتى در این ساختمان ها بیشتر دیده مى شود. بنابراین استاندارد کردن شیشه ها مى تواند در کاهش ورود صداهاى مزاحم به درون ساختمان ها تأثیر بگذارد.
تغییر در سامانه حمل ونقل شهرى
وى از توسعه حمل ونقل عمومى نیز به عنوان مهم ترین عامل کاهش آلودگى صوتى نام برده و گفته بود: یک اتوبوس مناسب، ۳۰ اتومبیل اضافه شخصى را از سطح شهر جمع مى کند.
از طرف دیگر آشکار نبودن عوارض آلودگى هاى صوتى موجب شده اند تا ناهنجارى عصر جدید جدى گرفته نشود.
اما سردرد، مشکلات گوارشى، ناراحتى هاى شنوایى و هزار و یک بیمارى دیگر که ناشى از آلودگى هاى محیطى و صوتى است شوخى بردار نیستند.
کثیفى اصوات عفونت هاى جزئى به وجود مى آورند و موجب کاهش ایمنى بدن در مقابله با ابتلا به سرماخوردگى مى شود.
شنیدن صداى وزوز و چیزى شبیه به سوت کشیدن گوش از دستاوردهاى دیگر صنعتى شدن شهرهاست.
گوش و صداهاى آلوده
دکتر «على فتاحى» متخصص گوش و حلق و بینى نیز معتقد است: «صداهاى شدید مانند انفجارها باعث پارگى و از هم گسیختگى پرده گوش مى شود. آسیب هاى داخلى گوش به هیچ عنوان درمان پذیر نیستند. عصب هاى داخلى گوش حساسیت زیادى دارند. تماس مزمن گوش با صوت بیش از ۸۰ دسى بل نزدیک به ۸ ساعت در طول روز آسیب هاى غیرقابل برگشت به وجود مى آورند.
عضو هیأت علمى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى مى افزاید: «عوارض ناشى از آلودگى هاى صوتى در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست. این بیمارى ها، نخست هیچ علامتى از خود نشان نمى دهند. «وزوز» گوش نخستین علامت افت شنوایى به شمار مى رود.»
فتاحى عنوان مى کند: «شدت صوت قابل قبول براى انسان ها زیر ۴۰ دسى بل است. این در حالى است که گذشته از کارخانه ها، راه آهن، مترو، فرودگاه و موارد مشابه حتى خیابان هاى شهرى مانند تهران هم داراى آلودگى شدید صوتى است. این امر سلول هاى حساس داخلى گوش را دچار آسیب مى کند.
بلند شدن صداى زنگ تلفن هاى همراه هم قصه جدیدى است. آهنگ هاى ناهنجار و گوش  آزار از یک طرف و بلند بلند حرف زدن صاحبان تلفن همراه در فضاهاى بسته از سوى دیگر بر اعصاب انسان ها اثر مى گذارد.»
صوت هاى کثیف و نابارورى
اما این فقط یک روى سکه است. چرا که دکتر کیوان رادخواه، متخصص اورولوژى علاوه بر موارد یاد شده نسبت به رابطه مستقیم استفاده از تلفن همراه و افزایش نابارورى مردان هشدار مى دهد:آلودگى هاى صوتى و امواج صادر شده از گوشى هاى تلفن همراه و بستن این تلفن ها به کمربند، اختلال هاى نطفه اى را در مردان افزایش مى دهد. آلودگى هاى صوتى علاوه بر ایجاد استرس بر تمام سلول هاى بدن انسان تأثیر مى گذارند. کاهش میزان نطفه در مردان نیز از عواقب آلودگى هاى صوتى است!
راه حل چیست؟
امیدرضا واعظ آشتیانى، رئیس کمیته نوسازى خودروهاى فرسوده نیز مى گوید: «شهردارى ها مى توانند در کاهش این نوع آلودگى ها نقش پررنگ ترى داشته باشند. آلودگى صوتى موتوسیکلت ها بسیار بیشتر از خودروهاست. این صداها با اعصاب مردم بازى مى کند. حال آن که استفاده از بوق هاى نامناسب روى موتوسیکلت ها و خودروها نیز منع قانونى جدى ندارد. بنابراین ایجاد محدودیت در نوع بوق موتوسیکلت ها و خودروها یکى از راه هاى کاهش آلودگى صوتى به شمار مى رود».
تعداد زیادى از رانندگان براى صدا زدن دوستان و یا احوالپرسى با افراد دیگر بوق مى زنند.
آشتیانى معتقد است، براى مکان هاى استفاده از بوق نیازمند قوانین معین هستیم.
سنگینى و فرسودگى وسایل باربر هنگام حرکت و توقف، آلودگى هاى صوتى را افزایش مى دهند، گرچه داخل تعداد زیادى از خودروهاى «نو» پرسروصداتر از خودروهاى کهنه اند اما با این حال نوسازى وسایل حمل ونقل شهرى مى تواند در کاهش این ناهنجارى ها بسیار مؤثر باشد.
کامکارى ـ روانپزشک ـ نیز مى گوید: «کاستن آلودگى هاى صوتى ناشى از صداى زنگ تلفن ، تلویزیون و رادیو پخش آرامش نسبى را به ساکنان خانه بازمى گرداند. پلیس راهنمایى و رانندگى، شهردارى و دیگر ارگان هاى مسئول نیز مى توانند این عوامل را بیرون از خانه کنترل کنند.»
دکتر فتاحى، متخصص گوش و حلق و بینى نیز استفاده از محافظ گوش را براى افراد در معرض این آلودگى ها توصیه مى کند.
حذف منابع تولید صداهاى خطرناک، ضدصدا کردن ساختمان ها و واحدهاى مسکونى، دو جداره کردن شیشه پنجره ها به اضافه موارد یاد شده مى توانند به کاهش صداى کثیف کمک کنند.
در هر حال قلب شهرنشینان در هر ضربه خود خواهش آرامش دارند. حالا صداى پرنده ها هم درآمده. آنها بار سفر بسته اند و خیلى هاشان سال ها قبل از شهرمان رفته اند.
گرچه کاشت درخت و ایجاد فضاى سبز به مقدار
۱۰ دسى بل از شدت صوت مى کاهد اما متأسفانه درختان زیادى هم در شهرهاى بزرگ باقى نمانده است. روى این تعداد انگشت شمار هم گنجشک ها نمى خوانند. اما شاید پرنده ها با صداى بوق ماشین هاى ما قهر کنند و دیگر هیچ وقت برایمان نخوانند. آن وقت حسرت «چهچهه» بلبل ها در شاخ و برگ هاى بهارى بر دل تک تک شهرنشینان مى ماند!

منبع:iran-newspaper.com

/ 2 نظر / 98 بازدید
بزرگترين چت روم ايراني

سلام وبلاگ قشنگي داري بزرگترين چت روم ايراني با امکانات مانند ياهو ... وب ويس نقاشي http://chat.persian.be

بزرگترين چت روم ايراني

سلام وبلاگ قشنگي داري بزرگترين چت روم ايراني با امکانات مانند ياهو ... وب ويس نقاشي http://chat.persian.be